август, 2019 ел
чәршәмбе

Бүген IT-парк мәйданчыгында Татарстан Республикасыннан читтә яшәүче студентларның икенче форумы кысаларында пленар сессия узды.

Сессиядә ТР Премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов сәламләү сүзе белән чыгыш ясады.

Чарага чакырылган кунаклар сыйфатында шулай ук Татарстан Республикасының яшьләр эшләре буенча министры Дамир Фәттахов һәм Россия Сәнгать академиясенең мактаулы әгъзасы, сәнәгать дизайны Владимир Пирожков та булды.

Пленар сессия барышында катнашучылар фәнни һәм гамәли характердагы үз проектларын тәкъдим итте.

Студентларның берсе креатив продуктларга нигезләнгән икътисадның яңа төре буларак креатив кластер булдыру идеясе белән уртаклашты. "Чөнки төп ресурс – кешеләр һәм аларның иҗади потенциалы", – дип ассызыклады форумда катнашучы СПбДУ студенты – булачак политолог.

Студентлар икътисадның нәтиҗәлелеген арттыруга юнәлдерелгән гавами капитал өлкәсендә тикшеренүләр ясарга; энергетика буенча проектлар – велоузышлар ярдәмендә энергия куллануны киметергә тәкъдим иттеләр. Әмма еш кына кадрлар потенциалын үстерү һәм булачак белгечләрне эш урыннарында адаптацияләү, эш бирүчеләрне эшкә нәкъ менә яңа белгечләрне чакырырга кызыксындыру һәм мотивацияләү турында идеяләр яңгырады.

Диалог конструктив һәм ачык төзелде. Дискуссия бер дулкында узды, очрашу залның музыкаль экспромты, спикерлар һәм яшь җырчы Айгөл чыгышы белән тәмамланды.

Татарстаннан читтә яшәүче студентларның икенче форумы 18 августта "Иннополис" университетында ачылды. Ачылу тантанасында ТР Премьер-министры урынбасары – ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Әхмәтов катнашты.

Форумда сайлап алынган 150дән артык талантлы һәм перспективалы студент катнаша. Сайлап алу критерийлары – Татарстан Республикасыннан булу (студент республикада туган һәм яшәгән), Татарстанда инновацион идеяләр һәм проектлар куллануга тәкъдим ителгән шәхси мотивация.

Катнашучылар арасында Россия югары уку йортлары (МГИМО, СПбДУ, МДУ, РУДН һ.б.), шулай ук чит ил уку йортлары (Магдебург университеты (Германия), Истанбул университеты (Төркия), Вена дәүләт университеты (Австрия), Гринвич Университеты (Бөекбритания) һ.б.) студентлары һәм аларны тәмамлаучылар бар.

Пленар сессиядән тыш, форумда катнашучылар өчен күп кенә эшлекле һәм күңел ачу чаралары планлаштырылган. Бу ораторлык сәнгате, таймменеджмент, уңышлы әңгәмә, үз нәтиҗәлелегеңне арттыру һәм шәхси мотивация кебек темаларга тренинглар һәм мастер-класслар. Форум барышында студентлар мини-төркемнәрдә эшли, кейсларны хәл итә, потенциаль эш бирүчеләр белән республикада эшкә урнашу мәсьәләләре буенча аралаша.

июнь, 2019 ел
пәнҗешәмбе

Иртәгә ИТ-паркта "Хезмәткәрләрнең һөнәри компетенцияләрен үстерү: Профстандартлар. Яңа һөнәри компетенцияләрне сыйфатлы үзләштерү өчен шартлар тудыру" темасына семинар-киңәшмә узачак. Катнашу – бушлай.

Семинар "Демография" илкүләм проектының "Өлкән буын" федераль проекты кысаларында үткәрелә. Чараның максаты – пенсия алды яшендәге затларга һөнәри белем бирү һәм өстәмә һөнәри белем бирү чараларын тормышка ашыру һәм билгеле бер хезмәт функцияләрен үтәү өчен кирәкле хезмәткәргә квалификация таләпләре өлешендә һөнәри стандартларны куллану.

Семинарны Татарстан Республикасы Мәгълүматлаштыру һәм элемтә министрлыгы оештыра. Катнашу өчен https://leader-id.ru/events/ сылтамасы буенча Leader ID теркәлү узарга кирәк.

Чаралар 2019 елның 21 июнендә 15:00 сәгатьтә түбәндәге адрес буенча узачак: Казан шәһәре, Петербург ур., 52, ИТ-парк, 3 кат – кайнау ноктасы.