июль, 2019 ел
пәнҗешәмбе

Бүген ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Альберт Кәримов ТР элемтә һәм мәгълүматлаштыру министры Айрат Хәйруллин белән очрашты.

Фикер алышуның төп темасы "Россия Федерациясенең цифрлы икътисады" илкүләм программасының "Цифрлы технологияләр" федераль проекты кысаларында каралган ярдәм чаралары булды. Аерым алганда, сүз икътисадта берничә юнәлеш буенча юл карталарын гамәлгә ашыру һәм дәүләт, бизнес һәм "Цифрлы икътисад" АКО арасында өч яклы хезмәттәшлек турында барды.

ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы өчен өстенлекле бурыч – югары технологияле сәнәгать продукциясе җитештерүне оештыру һәм үстерү максатларында цифрлы платформалар һәм программа продуктларын эшләүче Россия компанияләре эшчәнлеген стимуллаштыру.

Федераль дәрәҗәдә цифрлы платформалар һәм программа продуктларын эшләү белән бәйле чыгымнарның бер өлешен каплау күздә тотыла (50% артык түгел).

"Ярдәм механизмнарын иң беренче чиратта безнең предприятиеләргә аңлау, аларга төшенү һәм куллана башлау мөһим", – дип билгеләп үтте очрашуда Альберт Кәримов.

июль, 2019 ел
сишәмбе

Бүген Альберт Кәримов В.А.Белугин исемендәге "Цифрлы икътисад" үзәге вәкилләре белән киңәшмә үткәрде, үзәк белгечләре Татарстан предприятиеләрендә хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча үз проектларын тәкъдир итте.

"Җитештерү процессларын планлаштыру һәм мониторинглау программа-аппарат комплексы" дигән шартлы исем астындагы проектлар республиканың сәнәгать предприятиеләрендә 2017 елдан башлап гамәлгә ашырыла.

Мондый комплекс предприятиеләрдә цифрлы икътисад элементларын кертү хисабына хезмәт җитештерүчәнлеген 20-40% арттырырга ярдәм итә. Ә атап әйткәндә,

• "санлы эш үзәкләре" кысаларында җитештерү персоналының һәм җитештерү җиһазларының үзара хезмәттәшлеген оештыруда
  • җитештерү планын формалаштыру өчен цифрлы мониторингның математик методларын һәм инструментларын куллануда
  • бер цех кысаларында җитештерүне планлаштыру, исәпкә алу һәм мониторинглауда
  • реаль вакыт режимында җиһазлар мониторингында, ул исә эшсез тору сәбәпләрен вакытында ачыклау һәм бетерү мөмкинлеген бирә.

Очрашуда әлеге программа эше турында республиканың башка министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләреннән уңай фикерләр әйтелде. Алга таба комплексны республика мәнфәгатьләрендә куллану буенча тәкъдимнәр формалаштыру планлаштырыла.

июнь, 2019 ел
пәнҗешәмбе

20 июньдә ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Татарстан Республикасы предприятиеләрендә "Росатом" дәүләт корпорациясенең цифрлы продуктларын гамәлгә кертү мәсьәләсе буенча киңәшмә узды.

Төп спикер булып "Росатом" дәүләт корпорациясенең цифрлы икътисад программасы өчен азык-төлек блогына идарә итү директоры Александр Чураев чыгыш ясады. Үз нотыгын шулай ук "РФЯЦ - ВНИИЭФ" ФДУП вәкиле дә тәкъдим итте.

Александр Чураев "Цифрлы икътисад" илкүләм проекты составына керүче "Цифрлы технологияләр" федераль проектын гамәлгә ашыруның кайбер мәсьәләләренә тукталды.

Үз докладында ул предприятиеләргә ярдәм чараларына кыскача анализ ясады һәм грант күләме, гамәлдәге лимитлар, грант алу шартлары, шулай ук предприятиеләргә ярдәм итүдә финанс операторларының роле турында сөйләде.

Очрашуда катнашучы предприятие вәкилләре, проектның беренче һәм икенче чиратларында катнашучылар, цифрлы продуктлар кертү белән кызыксынучылар, киңәшмә спикерларына үз сорауларын бирә алды.