Рөстәм Миңнеханов: бүген Татарстанның машина төзелеше комплексында 120 меңгә якын кеше эшли

2021 елның 25 сентябре, шимбә

Бүген республикада 3 меңнән артык машина төзелеше предприятиесе эшли, аларда 120 мең кеше эшли. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Машина төзүчеләр көне уңаеннан уздырылган тантаналы чарада хәбәр итте.

Рәсми тантана башланганчы Татарстан Республикасы Президенты республиканың машина төзелеше предприятиеләре продукциясе күргәзмәсен карады. Экспозициядә йөк машиналары, автобуслар, тракторлар, электромобильләр, зарядка станцияләре, газ турбинасы җайланмалары, медицина җиһазлары һ.б. лар куелган.

Тармак хезмәткәрләрен һөнәри бәйрәмнәре белән котлап, Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, барлык кыенлыкларга да карамастан, быел предприятиеләр күрсәткечләренең актив үсеше күзәтелә. 2021 елның 7 аенда 408 млрд. сумлык продукция төяп озатылган, бу 2019 ел күрсәткеченнән 1,5 тапкырга артыграк. Кече шәһәрләрдә эре компанияләр дә, урта предприятиеләр дә уңай динамиканы күрсәтә.

Предприятиеләр барлык төп юнәлешләр буенча үсешләрен һәм билгеләнгән инвестпрограммаларны гамәлгә ашыруны дәвам итәләр, дип ассызыклады ТР Президенты. Шулай итеп, КАМАЗ яңа буын К5 йөк машиналарының модельләрен җыюга кереште. Автогигант авыр карьер үзбушаткычлары гаиләсен булдыру өстендә эшли, СПГ һәм водородта эшләүче электромобильләр һәм техника булдыру буенча проектларны тормышка ашыра.

2019 ел белән чагыштырганда, Татарстан предприятиеләре экспорт белән тәэмин итүне өчтән бер өлешкә арттырды. Рөстәм Миңнеханов Позис компанияләрен (шул исәптән гражданнар продукциясе экспортын 70%ка арттырган) һәм Алнас (нефть чыгару өчен җиһазлар Америка базарын үзләштерә) билгеләп үтте.

Предприятиеләр хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру программасында актив катнашалар. Монда РариТЭК, Әлмәт торбалар заводы, Чаллы кран заводы аерым нәтиҗәләргә ирештеләр.

Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, конкуренциягә сәләтнең төп элементларының берсе – цифрлаштыру. Хайер компаниясе «акыллы завод» төзи, анда барлык җитештерү процесслары цифрлаштырылган. Татарстанда предприятиеләрнең фәнни-сәнәгать потенциалын үстерүгә аерым игътибар бирелә. Казанкомпрессормаштан В. Б. Шнепп ис. Турбокомпрессор фәнни-тикшеренү институты коллективына фән һәм техника өлкәсендә Россия Федерациясе Хөкүмәте премиясен тапшыру моңа дәлил булды.

«Татарстанда 27 предприятие дәүләт оборона заказы кысаларында эш башкара. Россия Оборона министрлыгына күрсәтелгән ышаныч өчен рәхмәт белдерәсем килә. Оборона-сәнәгать комплексы предприятиеләренең граждан продукциясе өлешен арттыру юнәлешендә эшләве мөһим. Казан электротехника заводын биредә билгеләп үтәм, ул дәүләт оборона заказы буенча гына түгел, ә медицина техникасы җитештерүне дә актив үстерә», - диде ТР Президенты.

Рөстәм Миңнеханов барлык кыенлыкларга да карамастан, хезмәт коллективларын саклап калган һәм билгеләнгән проектларны гамәлгә ашыруны дәвам иткән предприятие җитәкчеләренә рәхмәт белдерде. «Шул ук вакытта вәзгыять киеренке кала. Ковид буенча чын җиңүгә әлегә ирешеп булмый. Бу вакцинация темпларын арттырганда мөмкин булачак. Машина төзелеше предприятиеләре буенча вакцинация күрсәткечләре – 68%, оборона-сәнәгать комплексы предприятиеләре буенча 51%. Бездә 500 меңнән артык вакцина бар. Предприятие җитәкчеләренә мөрәҗәгать итәм: үзегезне һәм коллективларыгызны саклагыз. Вакцинацияләүгә игътибар итүегезне сорыйм», - дип билгеләп үтте ТР Президенты.

Быел республиканың кайбер предприятиеләре юбилей даталарын билгеләп үтә, алар арасында КМИЗ һәм КМПО (90 яшь), Точмаш (80 яшь), Казанкомпрессормаш (70 яшь), Бетар (25 яшь). «Болар –  бай һәм данлыклы тарихлы предприятиеләр, алар бүген дә республика үсешенә лаеклы өлеш кертәләр», - дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Шулай ук ТР Президенты тармак ветераннарына рәхмәт сүзләрен җиткерде, күп кенә предприятиеләрдә берьюлы берничә буын эшче гаиләләр эшләвен билгеләп үтте.

«Яшьтән үк белгечләр әзерләү бик мөһим. Бүген эшче һөнәрләрнең абруен күтәрүне тәэмин итәргә, югары һөнәри стандартларны гамәлгә ашыру өчен шартлар тудырырга кирәк. Бу эштә WorldSkills хәрәкәтенең роле бик мөһим. Агымдагы елда Татарстан җыелма командасы егетләре һөнәри осталык буенча ярышларның Россия этабында 1 нче урынны яуладылар. WorldSkills хәрәкәтенә ярдәмнәре өчен безнең предприятиеләргә рәхмәт белдерәсем килә», - дип өстәде Рөстәм Миңнеханов.

Аннары Президент машина төзелеше комплексы үсешенә зур өлеш керткән өчен Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды.