Мәгълүмат технологияләре өлкәсендә Ворлдскиллс стандартлары буенча III тармак чемпионаты DigitalSkills 2021 старт алды

2021 елның 23 сентябре, пәнҗешәмбе

Кичә «Казан Экспо» халыкара күргәзмәләр үзәгендә Мәгълүмат технологияләре өлкәсендә Ворлдскиллс стандартлары буенча III тармак чемпионаты DigitalSkills ачылды.

Тантаналы чарада Татарстан Республикасы Президенты Р.Н.Миңнеханов һәм Россия Федерациясенең цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министры М.И.Шадаев катнашты.

Беренчелек илнең санлы икътисады өчен мәгариф системасын һәм кадрлар потенциалын үстерүгә юнәлдерелгән. 35 компетенция буенча ярышларда 289 конкурсант – урта һәм югары белем бирү студентлары, тармакның кече, урта һәм эре бизнес предприятиеләре хезмәткәрләре катнаша. Аларның һөнәри осталыгын 285 эксперт бәяли.

Беренчелектә катнашучылар – 18 югары уку йорты, 53 көллият һәм техникум, 7 мәктәптән укучылар, шулай ук илнең 29 төбәгеннән 19 предприятие һәм компания хезмәткәрләре.

Татарстаннан чемпионатта 53 катнашучы һәм 42 эксперт катнаша. Белем бирү оешмаларыннан тыш, конкурсантлар «Татнефть» ГАҖ, «Таттелеком» ГАҖ, «Алабуга» СҖТ МИЗ» АҖ, «АК БАРС Инжиниринг» ҖЧҖ, «Хакта» ҖЧҖ кебек республика предприятиеләре өчен дә катнаша.

Чемпионат вакытында һөнәри юнәлеш бирү эше кысаларында Казан Экспо мәйданчыгына 10 меңгә якын өлкән сыйныф укучысы һәм студент киләчәк, алар өчен интерактив стендлар һәм һөнәри проба зоналары форматында экскурсияләр һәм һөнәри юнәлеш бирү активлыгы планлаштырыла.

Чемпионатны ябу һәм бүләкләү тантанасы 2021 елның 24 сентябрендә Казан Экспо территориясендә узачак.