Татарстан Республикасы Хөкүмәте утырышы, икътисадыйның конкурентык сәләтен үстерү факторы буларак, сәнәгатьне цифрлаштыруга багышланды

2021 елның 21 сентябре, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «Икътисадның конкурентлык сәләтен үстерү факторы буларак, сәнәгатьне цифрлаштыру» Татарстан Республикасы Хөкүмәте утырышында катнаша.

Утырыш «Казан-Экспо» мәйданчыгында узды. Утырышның онлайн трансляциясе оештырылган (Татарстан рәсми сайты) www.tatarstan.ru.

Чараны Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин ачты. Ул ассызыклаганча, Татарстан Республикасы Хөкүмәтенең бүгенге утырышы сәнәгать һәм энергетика предприятиеләрен цифрлы трансформацияләүнең актуаль мәсьәләләренә багышланган.

"Билгеле бер казанышларга ия булып, безнең сәнәгатьнең, гомумән алганда, предприятиеләрнең цифрлы үсеше өчен зур потенциалы бар. Безгә хәрәкәт итәргә урын бар. Һәм безгә бу юнәлештә актив һәм планлы эш алып барырга кирәк», – диде Алексей Песошин.

Ул ассызыклаганча, республикада предприятиеләрне цифрлы трансформация белән нәтиҗәле тәэмин итү өчен, тармак үзенчәлеген исәпкә алып, төбәк һәм муниципаль дәрәҗәләрдә комплекслы һәм эзлекле чаралар күрергә кирәк. Сәнәгать тармакларын цифрлы трансформацияләү предприятиеләрнең үзләре һәм хезмәткәрләрнең тиешле компетенцияләреннән башка мөмкин түгел", - дип ассызыклады Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты башлыгы.

Алексей Песошин билгеләп үткәнчә, Татарстанда цифрлаштыру мәсьәләләрендә «Татнефть», «ТАИФ», «КАМАЗ» кебек сәнәгать предприятиеләре иң алдынгы һәм әзерлекле булып тора. Бу предприятиеләр цифрлы пространствоны системалы һәм нәтиҗәле үзләштерәләр.

Предприятиеләрне цифрлаштыру һәм Татарстан Республикасы предприятиеләренең цифрлы трансформациягә әзерлеген тикшерү нәтиҗәләре турындагы нотык белән юшәлеш компанияләре вәкилләре чыгыш ясады.

Татарстан Республикасы предприятиеләренең цифрлы трансформациягә әзерлеген тикшерүне Strategy Partners  идарәче партнеры Александр Идрисов тәкъдим итте.

«Калашников» концерны» АҖ идарәче директоры Алексей Тенсин предприятиеләр эшчәнлегенең югары финанс күрсәткечләренә ирешү инструменты буларак санлы технологияләр турында сөйләде.

«Хайер» индустриаль паркы территориясендә «акыллы завод» концепциясе һәм «Хайер» компаниясенең Чаллыдагы эше турында «Хайер Фридж РУС» ҖЧҖнең сыйфат системаларын тәэмин итү һәм үстерү директоры Сергей Седых сөйләде. Ул компаниянең барлык производстволары цифрлаштыру казанышларын кулланып эшли, дип искәртте. Бүгенге көндә, аерым алганда, 1 млн 200 меңнән артык суыткыч чыгарылган.

Fort Ross Ventures фондына нигез салучы Виктор Орловский 2021-2035 технологик һәм бизнес трендларын тәкъдим итте, шулай ук венчур капиталының һәм хәзерге икътисадта стартапларның роле турында сөйләде.