Татарстан компанияләренә Болгариягә экспортның перспектив юнәлешләре турында сөйләделәр

2023 елның 9 августы, чәршәмбе

9 августта Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Герман Лернер  җитәкчелегендә  РФнең Болгария Республикасындагы сәүдә вәкиле Константин Артюшин белән онлайн-очрашу булып узды. Очрашуда Татарстанның 20дән артык компаниясе катнашты.

РФнең Болгариядәге сәүдә вәкиле Россиянең республиканың төп партнеры булуы һәм шулай булып калуын билгеләп үтте. 2022 елда экспортта 1 урынны алган, шуның белән товар әйләнеше буенча бишлеккә кергән.

Онлайн-очрашу барышында Константин Артюшинның төп тезислары:

• Болгар базары: Европа Берлеге базарының бер өлеше, югары конкурентлы, халыкның түбән түләү сәләте;
  • логистика белән проблемалар булырга мөмкин;
  • Болгариянең күп тармакларда традицион элемтәләре бар (тышкы икътисадый эшчәнлектә лидерлык);
  • республика халкының күпчелеге Россиягә уңай карый;
  • тышкы икътисадый эшчәнлеккә булышлык күрсәтү буенча түбән чыгымнар;
  • Россия – технология доноры.

Шулай ук Константин Артюшин Болгариядә 2023 елның 5 ае нәтиҗәләре буенча чимал булмаган экспорт буенча операцияләр күләменең ай саен арту тенденциясе ачык булуын ассызыклады.

Россия экспортын арттыру өчен перспективалы юнәлешләр булып түбәндәгеләр тора:

• машина төзелеше һәм компонентлар;
  • химия продукциясе;
  • металлургия сәнәгате һәм материаллар;
  • төзелеш материаллары сәнәгате һәм пыяла сәнәгате;
  • медицина, фармацевтика сәнәгате, тернәкләндерү җиһазлары;
  • азык-төлек сәнәгате, авыл хуҗалыгы;
  • урман сәнәгате комплексы продукциясе;
  • мәгълүмати технологияләр
  • хезмәтләр: энергетика объектларын һәм гидротехник корылмаларны модернизацияләү буенча инжиниринг хезмәтләре.

Шулай ук онлайн-очрашуда беренче инвестиция банкы идарәсе рәисе урынбасары Дмитрий Зубков Россия һәм Болгария арасында тышкы икътисадый эшчәнлектә катнашучылар файдасына Болгария левларында түләүләр үткәрү мөмкинлекләре турында сөйләде, алар глобаль тотрыксызлык шартларында илләр арасында үсешкә ярдәм итә.