Хәләл продукцияне маркировкалау өлкәсендә Швейцария компаниясе белән хезмәттәшлек

2019 елның 26 декабре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы белгечләре SICPA Швейцария компаниясе вәкилләре белән очрашу уздырды. Көн тәртибендәге төп мәсьәлә "Алабуга" МИЗ территориясендә компания производствосын гамәлгә ашыру проекты булды.

SICPA гомуми куллану товарлары (тәмәке һәм алкоголь), фармацевтика препаратлары, нефть эшкәртү продуктлары һәм азык-төлек товарлары кебек тармаклар өчен продукцияне маркировкалау, аутентификацияләү һәм күзәтеп тору буенча үз эшчәнлеген башкара.

Татарстан Республикасында SICPA хәләл продукцияне маркировкалау һәм ягулыкны маркировкалау юнәлешләре буенча "Продукцияне Маркировкалау һәм Мониторинглау буенча Экспертиза Үзәге" белән партнерлык килешүен гамәлгә ашыра.

Компания вәкилләре билгеләп үткәнчә, Татарстан территориясендә маркировкалау җиһазлары җитештерүне оештырырга планлаштыралар, бу киләчәктә җирле җитештерүчеләргә хәләл продукция белән экспортка чыгуны җиңеләйтәчәк.

Россиядә SICPA Стратегик үсеш буенча директоры Бари Мортазин фикеренчә, хәләл продукцияне маркировкалау проекты IT-проект булып тора, ул продукцияне җитештерүчедән кулланучыга кадәр күзәтеп торырга мөмкинлек бирәчәк.

Очрашу нәтиҗәләре буенча яклар уртак гамәлләрне координацияләү өчен эш төркеме төзергә, киләчәктә проектны гамәлгә ашыру буенча конкрет адымнарны күрсәтеп, юл картасын имзаларга дигән карар кабул итте.