Ибраһим Хисамиев: "Республиканың "Ел инженеры" исеменә лаеклы кандидатлар көтелгәннән күбрәк булды..."

2019 елның 8 октябре, сишәмбе

2019 елның 26 нчы сентябрендә "Ел инженеры" республика конкурсының турыдан-туры этабы тәмамланды. Ул тәмамланганнан соң конкурс комиссиясе эшкә керешеп, конкурста җиңүчеләрне билгеләде (258 гаризадан алдагы этапта катнашу өчен 108е сайлап алынды).

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында "Ел инженеры" буенча чираттагы оештыру киңәшмәсе узды, анда конкурс комиссиясе эшенә йомгак ясалды.

Комиссия рәисе Ибраһим Хисамиев, бирелгән гаризаларның югары дәрәҗәдә булуын билгеләп үтте:

"Татарстан Республиканың "Ел инженеры" исеменә лаеклы кандидатлар көтелгәннән күбрәк булып чыкты. Аларның һәрберсенең куәтле фәнни базасы, рационализаторлык тәкъдимнәре портфеле һәм предприятиеләрдә гамәлгә ашырыла торган проектлары бар".

Комиссия рәисе фикеренчә, машина төзелеше тармагы вәкилләре аеруча аерылып тора – алардан иң күп заявка алынган, барысы да җиңүче исеменә лаек булган.

Финалистларның эшләрен карау нәтиҗәләре буенча һәр катнашучыга очколар бирелгән, шуннан соң конкурсантларны проектларны тәкъдир итү өчен әңгәмә корырга чакырганнар.

"Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмаларының яшьләр берлеге" вәкиле Айдар Сәгыйтдинов доклад белән чыгыш ясады:

"Җиңүчеләр исемлеге расланганнан соң, без стажировканы кайда һәм нинди юнәлеш буенча узарга теләүләрен белү өчен аларның һәркайсы белән элемтәгә керергә планлаштырабыз".

Конкурсны оештыручылар җиңүчеләр белән стажировка үткән вакытта да, аннан соң да элемтәне сакларга планлаштыра.

"Без җиңүчедән аның нинди юнәлештә үсәргә теләвен һәм стажировка нәтиҗәләре буенча үз предприятиесенә нәрсә китерергә теләвен белергә телибез", – дип ассызыклады Айдар Сәгытдинов.

2019 елның 25 нче октябрендә "Белем алуда остазлык: заманча теория һәм инновацион практика" дигән россиякүләм фәнни-гамәли конференция узачак. "Ел инженеры" конкурсы финалистлары конференциясендә катнашу кирәклеге турында "Казан талантларның ачык университеты 2.0" коммерциясез автоном оешмасы вәкиле Мария Ермилова сөйләде.

Аның сүзләренә караганда, россиякүләм конференция нәтиҗәләрен исәпкә алып, конкурс финалистларының предмет компетенцияләрен үстерү, тупланган инженерлык потенциалын һәм компетенцияләрне республика буыннар остазлыгы системасына кертү һәм тәҗрибә алмашу өчен белем бирү программасын оештыру планлаштырыла.