ноябрь, 2019 ел
сишәмбе

Бүген Ереванда сәнәгать продукциясенең законсыз әйләнешенә каршы тору, шул исәптән интеллектуаль милек хокукларын яклау проблемаларына багышланган "Антиконтрафакт-2019" VII Халыкара форумы ачылды. Форумны оештыручылар – Евразия икътисадый комиссиясе, Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы һәм "Антиконтрафакт" халыкара ассоциациясе ярдәмендә Әрмәнстан Республикасы Хөкүмәте.

Татарстан Республикасында сәнәгать продукциясенең законсыз әйләнешенә каршы тору буенча комиссия аппараты вәкилләре – Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгыннан Ләйсән Закирова һәм Лилия Газизуллина форум эшендә катнашты.

Форумның төп максаты – базарларны сәнәгать продукциясенең законсыз әйләнешеннән, шул исәптән контрафакт һәм фальсификацияләнгән товарларны сатудан яклау, интеллектуаль милекне яклау хокукларын тәэмин итү проблемалары буенча фикер алышу, шулай ук конструктив диалогка керү һәм товарлар сату һәм хезмәт күрсәтүләр базарын формалаштыру максатларында уртак карарлар эшләү.

"Контрафакттан саклау – теләсә кайсы предприятиенең баш авыртуы", – дип ассызыклыйлар "КАМАЗ" ГАҖ форумында катнашучылар. Предприятиедә контрафакт запас өлешләргә кагылышлы очракларны ачыклау буенча планлы эш алып барыла.

"КАМАЗ"да йөк машинасы "төрләрен"нән хәбәрдар булган һәр хуҗаның иң сыйфатлысы булса да, иң кыйммәтле оригиналь запас өлеш сатып алырга теләмәве турында аңлыйлар. Шуңа күрә сатып алганнан соңгы гарантиясе булган техника хуҗалары өчен "КАМАЗ" махсус "KAMAZ-ЭКОНОМ" сәүдә маркасы белән продукция линейкасын эшләгән.

Форум чараларының берсендә шулай ук Евразия икътисадый берлеге кысаларында товарларның ирекле хәрәкәтен тәэмин итү инструментлары буларак товарларны цифрлы күзәтү һәм маркировкалау турында сүз барды. Евразия икътисадый берлегендә товарларның цифрлы күзәтү товар (характеристикалар, легальлек һәм куркынычсызлык) турындагы төгәл мәгълүматтан файдалануны, әйләнештәге контрафакт продукция күләмен киметүне, Евразия икътисадый берлеге илләрендә җитештерелгән товарларның глобаль конкуренциягә сәләтен арттыруны тәэмин итәчәк.

Товар әйләнешен цифрлы трансформацияләүнең төп нәтиҗәсе "Евразия икътисадый берлегенең товарлар әйләнеше өлешендәге цифрлы киңлеге" булырга тиеш, ягъни цифрлы процессларны, мәгълүмат ресурсларын, сәүдә хезмәттәшлеге чараларын интеграллаштыра торган пространство.

anti-counterfeiting.ru материаллары буенча