октябрь, 2019 ел
пәнҗешәмбе

9 нчы октябрьдә "Казан ярминкәсе" мәйданчыгында "Сәламәтлек индустриясе. Казан" дигән 24 нче халыкара махсус күргәзмә һәм "Эстетик медицина һәм косметология. Казан" дигән 1 нче махсус күргәзмә ачылды.

Шул ук көнне "Татарстан" конференцияләр залында ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы тарафыннан оештырылган "Татарстан Республикасы медицина сәнәгате үсешенең актуаль проблемалары" темасына түгәрәк өстәл узды. Анда ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы, ТР буенча Росздравнадзор территориаль органы, медицина җиһазлары җитештерүче предприятиеләр, шулай ук профильле фәнни-белем бирү оешмалары вәкилләре катнашты.

Министр урынбасары Алексей Савельчев рәислегендәге түгәрәк өстәлдә катнашучылар тармакның иң мөһим мәсьәләләре, аерым алганда, медицина эшләнмәләрен БДАМС системасының яңа кагыйдәләре буенча яңадан теркәлү һәм дәүләт сатып алуларында катнашуга, шул исәптән товарлар, эшләр һәм хезмәт күрсәтүләр каталогына, бәйле булган мәсьәләләр буенча фикер алыштылар.

Түгәрәк өстәл барышында "ФармМедПолис РТ" вәкиле "Татарстан Республикасында медицина сәнәгать паркы" проектын тәкъдир итте, ә Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы белгече катнашучыларга "Халыкара кооперация һәм экспорт" илкүләм проекты турында сөйләде.

Күргәзмә Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау һәм косметология белгечләре, шулай ук медицина сәнәгате вәкилләре өчен әһәмиятле вакыйга булып тора. Медицинаның төрле юнәлешләрендәге яңалыкларны медицина җиһазлары һәм медицина приборлары җитештерүчеләр һәм тәэмин итүчеләр тәкъдим итә. Тармак белгечләре өчен бай эш программасы оештырылган иде: фәнни-гамәли конференцияләр, түгәрәк өстәлләр, тематик фестивальләр һәм семинарлар.

Күргәзмә эше 11 нче октябрьгә кадәр дәвам итәчәк, чара ТР Сәламәтлек саклау министрлыгы ярдәмендә оештырылган.

август, 2019 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Альберт Кәримов рәислегендә Татарстан Республикасында медицина һәм фармацевтика сәнәгатен үстерү мәсьәләләре буенча ведомствоара эшче төркем утырышы узды.

Очрашуда министр урынбасары Алексей Савельчев, "ФармМедПолис" ҖЧҖ генераль директоры Альберт Гайфуллин, республиканың тармак министрлыклары һәм ведомстволары, "Иннополис" МИЗ" АҖ вәкилләре һәм башкалар катнашты.

Утырыш башында министр Халыкара медицина кластерын оештыруның төп максатын билгеләде – ул халык өчен иң яхшы традицион медицина практикаларыннан файдалана алуны тәэмин итү һәм хәзерге вакытта Россиядә бу хезмәтләрне күрсәтүче чит ил клиникаларының эшчәнлеген легальләштерү.

Утырышта катнашучылар ТР территориясендә Халыкара медицина кластерын оештыру проектын гамәлгә ашыруның барышы турында фикер алыштылар.

Альберт Гайфуллин, "Иннополис" МИЗ территориясен үстерү планын исәпкә алып, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм министрлыгы проекты концепциясен тәкъдир итте.

"Бу этапта Кытай традицион медицинасының Пекин Университеты, Сычуань Кытай традицион медицина провинциясенең Фәннәр Академиясе һәм Һиндстаннан фармацевтика продукциясен экспортлауга ярдәм итү советы белән килешүләргә ирешелде. Халыкара медицина кластерының асылы, кыскача гына әйткәндә, монда башка илләр медицинасының иң яхшы инновацион казанышларын алу мөмкинлеге барлыкка киләчәк", – дип билгеләде Альберт Гайфуллин.

"Иннополис" МИЗ мәйданчыгында клиник үзәк, биотехнопарк һәм җитештерү-склад комплексын төзү планлаштырыла. Пилот проектлар сыйфатында Кытай традицион медицина үзәген һәм Аюверде клиникасын булдыру каралган.

Исегезгә төшерәбез, проектның инициаторлары – "ФармМедПолис" ҖЧҖ белән берлектә ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы. "Халыкара медицина кластеры һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында" Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында" федераль закон проекты ТР Дәүләт Советы тарафыннан инде каралган һәм хупланган.

Мондый инициативаны гамәлгә ашыру БРИКС һәм ШОС илләреннән инвестицияләрне җәлеп итәргә, сәламәтлек саклау өлкәсендә белем бирү эшчәнлеген һәм туризм үсешенә, медицина технологияләре трансферына һәм халыкара хезмәттәшлекне үстерүгә ярдәм итәчәк.

Фикер алышу барышында ТР сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Альмир Абашев болай дип ассызыклады:

"Халыкара медицина кластерын оештыру бездә яңа алдынгы медицина технологияләре барлыкка килүгә ярдәм итәчәк. Әмма без әлеге проектта үзебезнең медицина оешмаларының структурасын һәм тәҗрибәсен куллану мөһим булыр, дип саныйбыз".

Тэглар: ОЭЗ Иннополис медицинский кластер ФармМедПолис