август, 2019 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Альберт Кәримов рәислегендә Татарстан Республикасында медицина һәм фармацевтика сәнәгатен үстерү мәсьәләләре буенча ведомствоара эшче төркем утырышы узды.

Очрашуда министр урынбасары Алексей Савельчев, "ФармМедПолис" ҖЧҖ генераль директоры Альберт Гайфуллин, республиканың тармак министрлыклары һәм ведомстволары, "Иннополис" МИЗ" АҖ вәкилләре һәм башкалар катнашты.

Утырыш башында министр Халыкара медицина кластерын оештыруның төп максатын билгеләде – ул халык өчен иң яхшы традицион медицина практикаларыннан файдалана алуны тәэмин итү һәм хәзерге вакытта Россиядә бу хезмәтләрне күрсәтүче чит ил клиникаларының эшчәнлеген легальләштерү.

Утырышта катнашучылар ТР территориясендә Халыкара медицина кластерын оештыру проектын гамәлгә ашыруның барышы турында фикер алыштылар.

Альберт Гайфуллин, "Иннополис" МИЗ территориясен үстерү планын исәпкә алып, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм министрлыгы проекты концепциясен тәкъдир итте.

"Бу этапта Кытай традицион медицинасының Пекин Университеты, Сычуань Кытай традицион медицина провинциясенең Фәннәр Академиясе һәм Һиндстаннан фармацевтика продукциясен экспортлауга ярдәм итү советы белән килешүләргә ирешелде. Халыкара медицина кластерының асылы, кыскача гына әйткәндә, монда башка илләр медицинасының иң яхшы инновацион казанышларын алу мөмкинлеге барлыкка киләчәк", – дип билгеләде Альберт Гайфуллин.

"Иннополис" МИЗ мәйданчыгында клиник үзәк, биотехнопарк һәм җитештерү-склад комплексын төзү планлаштырыла. Пилот проектлар сыйфатында Кытай традицион медицина үзәген һәм Аюверде клиникасын булдыру каралган.

Исегезгә төшерәбез, проектның инициаторлары – "ФармМедПолис" ҖЧҖ белән берлектә ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы. "Халыкара медицина кластеры һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында" Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында" федераль закон проекты ТР Дәүләт Советы тарафыннан инде каралган һәм хупланган.

Мондый инициативаны гамәлгә ашыру БРИКС һәм ШОС илләреннән инвестицияләрне җәлеп итәргә, сәламәтлек саклау өлкәсендә белем бирү эшчәнлеген һәм туризм үсешенә, медицина технологияләре трансферына һәм халыкара хезмәттәшлекне үстерүгә ярдәм итәчәк.

Фикер алышу барышында ТР сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Альмир Абашев болай дип ассызыклады:

"Халыкара медицина кластерын оештыру бездә яңа алдынгы медицина технологияләре барлыкка килүгә ярдәм итәчәк. Әмма без әлеге проектта үзебезнең медицина оешмаларының структурасын һәм тәҗрибәсен куллану мөһим булыр, дип саныйбыз".

Тэглар: ОЭЗ Иннополис медицинский кластер ФармМедПолис

июль, 2019 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Татарстан Республикасының халыкара медицина кластерын оештыру турында фикер алыштылар.

Әлеге тема кысаларында Альберт Кәримов һәм Алексей Савельчев РФ Дәүләт Думасы депутаты Айрат Фәррахов белән берлектә "Халыкара медицина кластеры турында һәм аерым закон актларына үзгәрешләр кертү хакында" 2015 елның 29 июнендәге 160-ФЗ номерлы федераль законга үзгәрешләр кертү турында" федераль закон проектын карау мәсьәләләре буенча фикер алышты.

Әлеге закон проектын эшләү турында йөкләмә ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов тарафыннан бирелгән. Проект ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы тарафыннан "ФармМедПолис" ҖЧҖ белән берлектә эшләнде һәм ТР Дәүләт Советы депутатлары тарафыннан хупланды.

Әлеге проект Мәскәү һәм Мәскәү өлкәсе белән фәкать Икътисадый хезмәттәшлек һәм үсеш оешмалары илләрендәге резидентлар белән, ә Татарстан Республикасының БРИКС һәм Шанхай хезмәттәшлек оешмалары илләре резидентлары белән хезмәттәшлегендә чикләү функцияләрен күздә тота.

Әлеге тема кысаларында Альберт Кәримов шулай ук "ФармМедПолис" ҖЧҖ һәм ATEM Capital инвестицион фонды вәкилләре белән дә киңәшмә уздырды. Яклар медицина сәнәгать паркын резидентлар белән тулыландыру һәм Татарстан Республикасы медицина кластерына чит ил инвестицияләрен җәлеп итү мәсьәләләре буенча фикер алышты.

Татарстан Республикасы территориясендә Халыкара медицина кластерын оештыру халык өчен традицион медицина белән дәвалауның нәтиҗәле ысулларыннан файдалану мөмкинлеген күбрәк ачарга, иң яхшы традицион медицина практикалары трансферын җайга салырга, табигый препаратлар җитештерүне локальләштерергә, шулай ук Россиядә һәм Татарстанда медицина туризмын үстерүгә ярдәм итәчәк.