июль, 2019 ел
сишәмбе

Бүген Альберт Кәримов В.А.Белугин исемендәге "Цифрлы икътисад" үзәге вәкилләре белән киңәшмә үткәрде, үзәк белгечләре Татарстан предприятиеләрендә хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча үз проектларын тәкъдир итте.

"Җитештерү процессларын планлаштыру һәм мониторинглау программа-аппарат комплексы" дигән шартлы исем астындагы проектлар республиканың сәнәгать предприятиеләрендә 2017 елдан башлап гамәлгә ашырыла.

Мондый комплекс предприятиеләрдә цифрлы икътисад элементларын кертү хисабына хезмәт җитештерүчәнлеген 20-40% арттырырга ярдәм итә. Ә атап әйткәндә,

• "санлы эш үзәкләре" кысаларында җитештерү персоналының һәм җитештерү җиһазларының үзара хезмәттәшлеген оештыруда
  • җитештерү планын формалаштыру өчен цифрлы мониторингның математик методларын һәм инструментларын куллануда
  • бер цех кысаларында җитештерүне планлаштыру, исәпкә алу һәм мониторинглауда
  • реаль вакыт режимында җиһазлар мониторингында, ул исә эшсез тору сәбәпләрен вакытында ачыклау һәм бетерү мөмкинлеген бирә.

Очрашуда әлеге программа эше турында республиканың башка министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләреннән уңай фикерләр әйтелде. Алга таба комплексны республика мәнфәгатьләрендә куллану буенча тәкъдимнәр формалаштыру планлаштырыла.