гыйнвар, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Татарстан Республикасы Халыкара медицина кластеры концепциясе проектын карау буенча киңәшмә узды.

Мондый проектны гамәлгә ашыру фәнни-тикшеренү клиник һәм белем бирү мәйданчыгы булдырудан гыйбарәт, анда инновацион медицина технологияләре кертеләчәк.

Татарстанда потенциаль медицина кластеры мәгариф, фән, шулай ук республика потенциалын исәпкә алып, медицина хезмәтләрен иң яхшы инновацион дөнья тәҗрибәләренә таянып киңәйтү мөмкинлеген бирәчәк.

Киңәшмәне К(И)ФУ ректоры Илшат Гафуров, ТР сәламәтлек саклау министрының беренче урынбасары Әлмир Абашев, "ФармМедПолис РТ" вәкилләре һәм башкалар катнашында министр урынбасары Алексей Савельчев үткәрде.

июнь, 2019 ел
җомга

Татарстан Республикасына өч көнлек визит белән Ачех провинциясе Халык вәкилләре советының VI комиссиясе (Индонезия Республикасы) делегациясе килде.

Делегациянең эш сәфәре сәламәтлек саклау, парламентара хезмәттәшлек һәм башка өлкәләрдәге чит ил тәҗрибәсен өйрәнү белән бәйле.

21 июньдә Ачех провинциясенең VI комиссиясе рәисе урынбасары Сөләйман Али җитәкчелегендәге делегация ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгына килде, анда аларны ТР сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Герман Лернер каршы алды. Ул Татарстан белән Индонезия арасындагы тышкы сәүдә хезмәттәшлегенең әһәмиятен билгеләп үтте, шулай ук республиканың сәүдә-сәнәгать потенциалын презентацияләде.

Индонезия вәкилләре шулай ук Ачех провинциясе ХВС VI комиссиясенең эшчәнлеген күрсәтте һәм сәламәтлек саклауны җайга салу һәм башка өлкәләрдәге үз тәҗрибәләре белән уртаклашты.

Делегация шулай ук ТР Сәламәтлек саклау министрлыгында, "Эйдос-робототехника", "Эйдос-медицина" һәм "Татхимфармпрепараты" АҖ предприятиеләрендә дә булды. Визит кысаларында Индонезия кунаклары шулай ук Татарстан Республикасы Дәүләт Советында һәм Татарстан хастаханәләрендә булдылар.