Алабуга автозаводында экскаватор-йөк төяүче машиналар җитештерү эшен башлап җибәрделәр

2017 елның 15 июне, пәнҗешәмбе

Бүген Алабуга районында "ЕлАЗ" мәйданчыгында "ELAZ-BL" экскаватор-йөк төяүче машиналарны конвейерда җыю эшен  башлап җибәрделәр. Чарада Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, ТР Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, "Росспецмаш" Ассоциациясе директоры Алла Елизирова, җитәкчелеге "ЕлАЗ" АҖ җитештерү берләшмәсе җитәкчелеге катнашты.

“Бүген Төркия маркасы булган экскаватор- йөк төяүче машиналарның яңа җитештерү линиясен ачабыз һәм без мәйданчыкта локальләштерелгән җитештерү җиһазлары белән дә таныштык, - диде Рөстәм Миңнеханов. - Бу заманча югары нәтиҗәле җитештерү һәм Россия базарында бик кирәкле булган продукт”.

Рөстәм Миңнеханов искәрткәнчә, ил җитәкчелеге импортны алыштыру сорауларына зур игътибар бирә һәм Төркия партнерлары белән “ЕлаЗ” предприятиесенең уртак эше ярдәмендә бүген җитештерүне 75 процентка кадәр локальләштерелгән проект гамәлгә ашырылды.

“ЕлАЗ” мәйданнарында җитештерелүче 880 һәм 888 модельле “ELAZ-BL” экскаватор- йөк төяүчеләр сәнәгать, юл, төзелеш, карьерларда, төяү-бушату эшләрендә, җир казу һәм коммуналь хуҗалыкта төзекләндерү эшләрендә һәм икътисадның башка тармакларында куллану өчен каралган.

Экскаватор-йөк төяүче машиналарны серияле җитештерү тулаем циклда 2017 ел башында оештырылган. Проектка гомуми инвестицияләрнең күләме 330 млн сум булуы көтелә. Линиянең җитештерү көче елына 500 данә техника тәшкил итә.