гыйнвар, 2018 ел
сишәмбе

Үзбушаткычларның 42 берәмлектән торган беренче партиясе 2017 елның сентябрендә Төрекмәнстан Президенты Гурбангулы  Бердымөхәммәдов тарафыннан, илгә Россия Президенты Владимир Путин баргач имзаланган “КамАЗ” йөк автомобильләрен сатып алу турындагы карар кысасында заказчыга озатылды. Бу документ нигезендә, Төрекмәнстанның Автомобиль транспорты юллары министрлыгы Россия автопромы лидерыннан барлыгы 250 берәмлек 20 тонна йөк күтәрешле “КамАЗ-6520” автомобиле сатып алачак. Көпчәк формуласы 6х4 һәм кузов күләме 20 куб.м булган шул ук модельле тагын 208 үзбушаткыч республикага ел дәвамында илтеп тапшырылачак. Техника Автомобиль транспорты юллары министрлыгы предприятиеләренең автопаркын тулыландырачак һәм Төрекмәнстанның барлык вилаятларына бүлеп биреләчәк.

Шуны искәртик: 2008 елның июленнән бирле Ашхабад шәһәрендә 5 мең кв. метрдан артыграк мәйданлы КамАЗ укыту-сервис үзәге эшли. Автомобиль техникасын китерүдән һәм аңа тулысынча (диагностика һәм капиталь төзекләндерүне дә кертеп) техник хезмәт күрсәтүдән тыш, үзәктә төрекмән белгечләрен укыту да оештырылган:  КамАЗ техникасының төзелеш, эксплуатацияләү, техник хезмәт күрсәтү, диагностика һәм көндәлек төзәтү үзенчәлекләре өйрәтелә.

“КамАЗ” ГАҖ матбугат хезмәте материаллары буенча

2018 елның 30 гыйнварында Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмаларында яшьләр белән иң яхшы эшләүгә “Республика потенциалы” республика бәйгесе җиңүчеләрен бүләкләү тантанасы булды. Бәйгенең оештыручылары булып Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре һәм спорт министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы, Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы, Татарстан Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, “Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмалары яшьләре берлеге” ТИО торды.

Бәйгегә сайлап алганда, Татарстан Республикасының 23 предприятие һәм оешмаларыннан җибәрелгән материаллар карап тикшерелде.

“Кеше саны 100дән алып 1000гә кадәр булган” номинациясендә 10 предприятие һәм оешма катнашты.

7 предприятие “Кеше саны 1000нән алып 3000гә кадәр булган” номинациясендә катнашты.

6 предприятие “Кеше саны 3000нән күбрәк булган” номинациясендә ярышты.

Бәйгедә җиңүчеләрнең материаллары иң яхшылар булып тора һәм предприятиеләрдә яшьләр белән эшләүнең эталоны сыйфатында башкаларга тарату өчен киңәш ителәчәк.

Шулай ук эшләүче яшьләрнең эшчәнлеген активлаштыруга юнәлдерелгән корпоратив программалар һәм регламентларның булуы, аларның яшьләр өчен республика һәм муниципалитет дәрәҗәсендәге чараларда катнашуы, сайтлары, социаль челтәрләрдә битләренең, предприятие сайтында яшьләр вкладкасының булуы, яшьләр берләшмәсенең дипломнары, сертификатлары булу, республика һәм бөтенроссия проектларында катнашу, яшьләр сәясәтен тормышка ашыруга бүлеп бирелә торган финанслау күләме һ.б. кебек күрсәткечләргә дә бәя бирелде.

Бәйгенең призерлары:

“Кеше саны 100дән алып 1000гә кадәр булган” номинациясендә:

1 нче урын – “Татэнерго” АҖ филиалы Түбән Кама ГЭСы;

2 нче урын – “ТГК-16” ААҖ филиалы Казанның ТЭЦ-3;

3 нче урын – “Татэнерго” АҖ филиалы Казанның ТЭЦ-1.

“Кеше саны 1000нән алып 3000гә кадәр булган” номинациясендә:

1 нче урын – В.Д. Шашин исемендәге “Татнефть” ГАҖнең “Җәлилнефть” нефть-газ чыгару идарәсе;

2 нче урын – “Татэнергосбыт” АҖ;

3 нче урын – “Метроэлектротранс” МУП.

“Кеше саны 3000нән күбрәк булган” номинациясендә:

1 нче урын – “Түбән Кама Нефтехим” ГАҖ;

2 нче урын – “ТАНЕКО” АҖ;

3 нче урын – “Таграс – РемСервис” ҖЧҖ.