Сыйфат өчен ТР Хөкүмәте премиясенең 2019 елгы нәтиҗәләре чыгарылды

2019 елның 4 декабре, чәршәмбе

"Машина төзелеше. Металл эшкәртү. Эретеп ябыштыру. Казан-2019" күргәзмәсендә Сыйфат өчен Татарстан Республикасы Хөкүмәте премиясен тапшыру тантанасы узды.

Сыйфат өлкәсендәге премияләр – җитештерелә торган продукциянең һәм күрсәтелә торган хезмәтләрнең сыйфатын арттыруга төп юнәлешне билгеләгән оешмаларны дәүләт тарафыннан стимуллаштыруның нәтиҗәле инструменты. Бу конкурентлыкка сәләтле икътисад булдыру һәм гражданнарның тормыш сыйфатын арттыру бурычларын хәл итүнең мөһим факторы.

Тантаналы чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, "Россия сыйфат системасы" АКО җитәкчесе Максим Протасов һәм башкалар катнашты.

Сыйфат өчен Татарстан Республикасы Хөкүмәте премияләренә 15 нче ачык конкурс агымдагы елның гыйнварында башланган иде. Конкурста быел 83 оешма катнашкан: шуларның 70е – "Эшлекле камиллек" номинациясендә; 13 оешма – "Җитештерү системалары" номинациясендә. Катнашучылар исемлегенә шулай ук Татарстан Республикасыннан читтә урнашкан 6 оешма да кергән: Самара, Томск, Краснодар, Түбән Новгород өлкәсе (Урень шәһәре), Башкортостан Республикасы (Белорецк шәһәре). Республикадан Казан, Яр Чаллы, Әлмәт шәһәрләрендә урнашкан оешмалар аеруча активлык күрсәткән.

Үз чыгышында Альберт Кәримов билгеләп үткәнчә, тармак буенча сәнәгать предприятиеләре, медицина учреждениеләре, мәгариф өлкәсе оешмалары, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек сәнәгате предприятиеләре аеруча актив булган.

"Татарстан предприятиеләрнең сыйфат күрсәткечләре буенча илдә ныклы рәвештә икенче урында тора. Сыйфат өчен РФ Хөкүмәте премиясендә катнашучы предприятиеләрнең күбесе – сәламәтлек саклау һәм машина төзелеше өлкәләреннән", – дип билгеләп үтте Максим Протасов.

2019 елда Сыйфат өчен Татарстан Республикасы Хөкүмәте премиясен алуга конкурс лауреатлары:

"Эшлекле камиллек" номинациясендә:

"ГКС" НПП" ҖЧҖ;

"Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Балалар республика клиник хастаханәсе" ДАССУ;

"Төбәкара клиника-диагностика үзәге" ДАССУ;

"ТАТПРОМ-ХОЛДИНГ" ҖЧҖ;

"Тиссан" ҖЧҖ;

"Компетенцияләр төбәкара үзәге – Казан мәгълүмати технологияләр һәм элемтә техникумы" ДАҺБУ;

"Уютный Дом" идарәче компаниясе" ҖЧҖ.

"Җитештерү системалары" номинациясендә:

"Оргхим" ҖБ АҖ;

"ТНГ-Групп" ҖЧҖ.

2019 елда Сыйфат өчен Татарстан Республикасы Хөкүмәте премияләренә конкурс дипломантлары:

"Эшлекле камиллек" номинациясендә:

"ТР ССМ Республика клиник офтальмология хастаханәсе" ДАССУ;

Казан шәһәренең 21 нче шәһәр поликлиникасы;

"7нче шәһәр клиник хастаханәсе" ДАССУ, Казан шәһәре;

Түгәрәк Алан эксплуатацион вагон депосы – "РТЮ" ААҖ филиалы – Үзәк инфраструктура дирекциясенең структур бүлекчәсе – Куйбышев инфраструктура дирекциясенең структур бүлекчәсе;

"Татспиртпром" АҖ филиалы "Усад ликер-аракы заводы";

"Казан төзелеш, архитектура һәм шәһәр хуҗалыгы көллияте" ДАҺБУ;

"1нче номерлы стоматология сырхауханәсе" ДАССУ.

"Җитештерү системалары" номинациясендә:

"Урал пружин заводы" ҖЧҖ.

Бүләкләү тантанасы ахырында "Россия сыйфат системасы" АКОның Татарстан Республикасы Хөкүмәте белән үзара хезмәттәшлеге турында килешүгә кул куелды.  Документка ТР Премьер-министры Алексей Песошин һәм "Россия сыйфат системасы" коммерциясез автоном оешмасы җитәкчесе Максим Протасов кул куйды.