Ачык мисал: "Хезмәт җитештерүчәнлеге һәм эш белән тәэмин итүгә ярдәм итү" илкүләм проектында катнашучы заводка бару

2019 елның 16 июле, сишәмбе

Эш программасы кысаларында семинарда катнашучылар "А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән исемендәге заводы"нда булдылар. 2017 елда "А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән заводы" АҖ "2017-2025 елларга Татарстан Республикасында хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру һәм халыкны эш белән тәэмин итүгә ярдәм итү" өстенлекле программасында катнашучылар арасында АҖ белгечләре тарафыннан "РОСАТОМ"ның иң яхшы тармак һәм дөньякүләм сакчыл җитештерү тәҗрибәсе"н ("lean – технологияләр") кертү өчен пилот предприятие сыйфатында сайлап алынган.

Методологияне эшкәртү өчен сынау проектлары сыйфатында 8нче номерлы эш әйберләре цехы һәм 6нчы номерлы трубомедницк цехы билгеләнгән.

8нче номерлы эш әйберләре цехы һәм 6нчы номерлы трубомедницк цехын тәкъдир итүдә делегатларга әлеге участокларда хезмәт җитештерүчәнлеген арттыруга юнәлдерелгән "Сакчыл җитештерү" инструментларын куллануның арадаш нәтиҗәләре турында сөйләделәр.

8 нче цехта программаны тормышка ашыру эшләнмәләр ясау процессының үтү вакытын 3,4 тапкырга кыскартырга; запасларны 62% киметергә; персоналны эш белән тәэмин итүне уртача 89% кадәр арттырырга; җайланмаларны эш белән тәэмин итүне 85% кадәр арттырырга; дистанцияне һәм транспортлау вакытын 41% киметергә; партия күләмнәрен 4,8 тапкыр киметергә мөмкинлек биргән. Бер детальне 52,6 минуттан 33,7 минутка кадәр эшләп чыгару авырлыгының күрсәткече кимегән, бу хезмәт җитештерүчәнлеген 36% арттырырга һәм 2018 ел өчен ике млн сумнан артык икътисадый нәтиҗә алырга мөмкинлек биргән, һәм бу бер эшләнмә буенча гына.

Узган ел 6нчы цехны цифрлаштыру проекты буенча зур эш башкарылган. Производствоны әзерләү контурында үзәк складтан һәм узеллардан керүче товар-матди кыйммәтләрне, цех-җитештерүчеләрдән килүче детальләрне, комплект өлешләрне адреслы склад исәбенә алу эше автоматлаштырылган. 6-нчы номерлы трубомедницк цехында, штрих-кодлаштыру кулланып, үлчәү берәмлекләрен яңадан исәпләү һәм монтаж сызымнарына туры китереп, җитештерүгә бирү мөмкинлеге булган характеристикалар киселешендә, данәле торбалар кертүне исәпкә алу гамәлгә кертелгән.

Бүгенге көндә әлеге цехта төрле материаллардан һәм төрле диаметрлы 320 атамалы торба бар. Конкрет башкаручыга беркетеп, торба бирүнең исәбен алып бару өчен торба "паспорты"н оештыру төп чишелеш булган. Кертелгән система торба бирү белән берлектә штрих-коды буенча паспорттагы язмаларына карап, аны кире кабул итү мөмкинлеген дә бирә.

Визит барышында кунаклар заводның җитештерү цехларын карады, предприятиенең яңа эшләнмәләре һәм перспектив проектлары белән танышты.

"Горький ис. Яшел Үзән заводы" АҖ материаллары буенча