Суга кече ракеталы кораб төшерелде

2019 елның 11 июне, сишәмбе

2019 елның 11 июнендә "А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән заводы" АҖдә 21631 проекты белән эшләнгән сигезенче кече ракета корабын (әзерләүчесе – "Яшел Үзән проект-конструкторлык бюросы" АҖ) суга төшерү тантанасы узды, аңа Россиянең  Хәрби диңгез флоты баш җитәкчесе боерыгы белән "Ингушетия" исеме бирелгән.

Тантаналы чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Ингушетия башлыгы Юныс-Бәк Евкуров, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, Россия Федерациясе Оборона министрлыгы, Россия Федерациясе Хәрби-Диңгез флоты җитәкчелеге, Яшел Үзән муниципаль районы администрациясе, "Ак Барс" холдинг компаниясе" АҖ, "Ак Барс" суднолар төзү корпорациясе" АҖ җитәкчелеге вәкилләре, шулай ук проектант һәм контрагент оешмалары вәкилләре катнашты.

2010 елдан башлап Россия Хәрби диңгез флоты өчен заводта төзелә торган 21631 проектының кече ракета кораблары артиллерия, ракета, диверсиягә каршы, зенит һәм радиотехник коралларның иң заманча үрнәкләре белән җиһазландырылган "елга-диңгез" класслы күпмаксатлы кораблар булып тора. Әлеге проект корабларының билгеләнеше – дәүләтнең икътисадый зонасын саклау һәм яклау.

Хәзерге вакытта әлеге проектның җиде корабы – баш "Зөя каласы" һәм серияле "Углич", "Бөек Устюг", "Яшел Үзән" һәм "Серпухов", "Вышний Волочек" һәм "Орехово-Зуево" суднолары Россия Хәрби диңгез флоты составында хезмәт итә инде. "А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән заводы" АҖ стапельләрендә тагын ике берәмлек проект – "Грайворон" һәм "Грайворон" төзелә.

21631 проекты корабының хәрби куәте 2015 елда ДАИШ (РФдә тыелган "ИГИЛ" төркеменең гарәпчә атамасы – ред. иск.) объектлары буенча зур бәрелеш ясаганда ачык күренде. Шулай ук "Яшел Үзән" кече ракета корабы 2016 ел нәтиҗәләре буенча РФ Хәрби диңгез флотында иң яхшы ракета корабы дип танылды һәм ракета ату буенча Хәрби диңгез флоты баш җитәкчесе призын алды, шулай ук Кара диңгез флотында иң яхшы корабка әйләнде.