Химик көне – 2019

2019 елның 25 мае, шимбә

Химик көнен бәйрәм итү – ул ел саен кабатлана торган традиция. Быел тантаналы чара "Нефтехим Арена" мәйданчыгында узды, анда мактаулы кунаклар, ветераннар, нефть химиясе тармагы хезмәткәрләре, республика җитәкчелеге катнашты.

Химик көнен бәйрәм итүдә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, Түбән Кама мэры Айдар Метшин, Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы вәкиле Антон Судаков, "ТАИФ" АҖ генераль директоры Альберт Шиһабетдинов, "Татнефть" ГАҖ генераль директоры Наил Мәганов һәм республиканың эре химия предприятиеләре җитәкчеләре катнашты.

"Нефтехим-Арена"ның икенче кат фойесында оештырылган күргәзмәдә бәйрәм кунакларына тармак предприятиеләре һәм оешмаларының продукция презентациясе һәм 2018 елгы эш нәтиҗәләре тәкъдим ителде. Татарстан Республикасы Президенты күргәзмә экспозицияләрен карап чыкты, предприятие җитәкчеләре һәм хезмәткәрләре белән аралашты.

Альберт Кәримов сәламләү сүзе белән чыгыш ясап, болай дип билгеләп үтте: "Республика илнең химия сәнәгатенең алдынгы позицияләрендә кала, ул россиякүләм химия продукциясе күләменең 11% артыграгын җитештерә. Татарстанда эре һәм урта бизнес көче белән Россия каучукларыннан, полиэтиленнан, пластиклардан, шиннардан һәм башка химик материаллардан шактый күләмдә продукт җитештерелә, шуларның бер өлеше уңышлы гына экспортка озатыла. Безнең горурланырлык нәрсәләр бар, һәр предприятиебез үзенчә уникаль…"

Кичә WorldSkills Russia VII Илкүләм чемпионаты тәмамланды, анда Татарстан гомумкоманда зачетында беренче урынны алды. Чемпионат финалы Казанда 20 майдан 24 майга кадәр узды. Анда 1,5 меңнән артык конкурсант катнашты, шуларның 363 – юниор. Финал ярышлары 21-23 май көннәрендә "Казан Экспо" халыкара күргәзмәләр үзәгендә узды.

Боз аренасы сәхнәсендә һөнәри бәйрәмне Түбән Кама шәһәре WorldSkills флагы эстафетасында катнашты һәм алга таба дөнья чемпионаты байрагы республиканың башка районнарына юл тотачак.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, эшче һөнәрләр елында (искәрмә. 2019 ел ТР Президенты тарафыннан эшче һөнәрләр елы дип танылды) Татарстанның нефть, газ, химия комплексы предприятиеләре WorldSkills чемпионатының илкүләм этабын әзерләүдә һәм үткәрүдә зур ярдәм күрсәтә.  Уку йортлары һәм ресурс үзәкләре базасында яңа җиһазлар белән компетенцияләр үзәкләре булдырыла, чыгым материаллары, күнегүләр өчен мәйданчыклар бирелә, экспертлар компетенцияләрдә катнаша, конкурс мәйданчыклары төзелә.

Әйтик, "Түбән Кама нефть химиясе" ГАҖ, "Татнефть" ГАҖ һәм "Казаноргсинтез" ГАҖ "Полимер материаллардан эшләнмәләр ясау" компетенциясе буенча өйрәнү процессы өчен җиһазлар сатып алды. "Түбән Кама нефть химиясе" шулай ук катнашучыларны "Лаборатор-химик анализ" компетенциясе буенча әзерләү өчен кирәкле чыгым материалларын бирде, ә "Нәфис Косметикс" АҖ "Мода технологиясе" компетенциясе буенча өйрәнү процессы өчен җиһазлар сатып алды.

Һөнәри бәйрәм уңаеннан махсус бизәлгән сәхнәдә бәйрәм тематикасы астында концерт программасы булды. Боз аренасы сәхнәсендә яшьләрнең иҗади бию һәм вокал коллективлары чыгыш ясады, төрле-төрле утлардан "Химия" видеошоу булды. "Тармак ветераны", "Галимнәрне, җитештерүчеләрне, җитештерү рационалистларын хөрмәтләү", "Татарстан Республикасында полимер продукциясен эшкәртү өлкәсендә лидер", "Тармакның киләчәге" номинацияләре лауреатларын бүләкләү һәм традицион рәвештә дәүләт бүләкләрен тапшыру булды. Бәйрәм ахырында Александр Маршал чыгыш ясады һәм шәһәр халкын һәм тармак хезмәткәрләрен һөнәри бәйрәмнәре белән котлады.