Татарстан делегациясенең эшлекле визитлары буенча ярты еллык план формалаштырыла

2019 елның 11 гыйнвары, җомга

Бүген ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында республиканың 20 артык предприятиесеннән һәм оешмаларыннан вәкилләр катнашында эшлекле киңәшмә булды. Киңәшмәдә 2019 елның беренче ярты елында чит илләргә һәм төбәкләргә визитлар оештыру турында сүз барды. Киңәшмәне министр урынбасары Герман Лернер уздырды.

Традиция буенча, ел башында ТР Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы делегацияләрнең составларын, төбәкләрдәге сәнәгый объектларны максатчан карау буенча тәкъдимнәр, ике яклы фикер алышу өчен актуаль сораулар, шулай ук визитлар кысаларында имзаланачак документлар исемлеген формалаштыра.

Эшлекле киңәшмәдә катнашучылар үзләренең мәнфәгатьле булуларын белдерде, якын һәм ерак чит илләрдәге компанияләр белән хезмәттәшлек өлкәсендә хәзерге вәзгыять турында һәм мөмкин булган эш сәфәрләренең перспективалары турында сөйләде. Министрлык тарафыннан компанияләрне һәм оешмаларны тиешле бизнес-бурычларны һәм эшлекле мәсьәләләрне хәл итү өчен делегацияләрнең составына кертү мәсьәләсе каралачак.

2019 елның 17 февраленнән 18енә кадәрге чорда Татарстан Республикасы делегациясе Абу-Даби шәһәренә (Берләштерелгән Гарәп Әмирлекләре) барырга планлаштыра. Визит кысаларында IDEX-2019 халыкара оборона күргәзмәсендә катнашу күздә тотыла.

2019 елның 20 февраленнән 21енә кадәрге чорда Татарстан Республикасы делегациясенең Федератив Германия Республикасына визиты планлаштырылган. Программа проектында Германиянең Бавария һәм Тюрингия федераль җирләрен карау күздә тотыла. Шулай ук Саксониягә бару мәсьәләсе дә карала. 2019 елның 20 февралендә Бавария-Татарстан икътисадый форумы планлаштырыла.

2019 елның 1 мартыннан 2сенә кадәрге чорда Төмән өлкәсенә визит планлаштырылган. Программа проектында Нейрохирургия буенча федераль үзәкне, углеводород чималын эшкәртү һәм полимерлар чыгару буенча "СИБУР ТОБОЛЬСК" ҖЧҖ предприятиесен карау, шулай ук Төмән өлкәсе Губернаторы А.В.Моор һәм Төмән өлкәсендәге татар общинасы активы белән очрашу күздә тотыла.

2019 елның 2 мартында Красноярск краена визит планлаштырылган. Визитның төп максаты - 2019 елда Красноярск шәһәрендә XXIX Бөтендөнья кышкы универсиаданы ачу тантанасында катнашу.

2018 елның 5-7 мартында Чехиягә (Простеёв, Прага, Карловы Вары) визит ясалачак. Чехия җитәкчелеге вәкилләре белән очрашулар, Россия-Чех Хөкүмәтара комиссиясе утырышында һәм Россия-Чех бизнес-форумында катнашу планлаштырыла.

2019 елның 14 мартыннан 15енә кадәрге чорда Таҗикстан Республикасына (Душанбе) визит планлаштырылган. Таҗикстан Республикасы Президенты Эмомали Рахмон һәм Таҗикстан Республикасы Премьер-министры Кохир Расулзода белән очрашу күздә тотыла.

2019 елның 21 мартыннан 22сенә кадәрге чорда ТР делегациясенең Француз Республикасына визиты планлаштырылган. Марсель шәһәрендә 2019 елның 22 мартында Франция-Татарстан икътисадый форумы узачак.

2019 елның 4 апреленнән 5сенә кадәрге чорда Дания Патшалыгына визит планлаштырыла. 2019 елның 5 апрелендә Копенгаген шәһәрендә Дания-Татарстан икътисадый форумы булачак.

2019 елның 14 апреленнән 15енә кадәрге чорда Әстерхан өлкәсенә визит планлаштырылган. Программа проектында Әстерхан өлкәсе Губернаторы в.б. С.П.Морозов һәм төбәктәге татар общинасы активы белән очрашу күздә тотыла.

2019 елның 17-18 апрелендә Башкортстан Республикасына визит планлаштырыла. Визитның төп максаты - Башкорт АССР оешуның 100 еллыгына багышланган чараларда катнашу. Башкортстан Республикасында Татарстан Республикасының Мәдәният көннәрен уздыру эше алып барыла.

2018 елның 27-28 апрелендә Төрекмәнстанга (Ашхабад, Чабышкы көне) визит планлаштырылган. 2019 елның беренче ярты елында сәүдә-икътисад, фән-техника һәм мәдәни хезмәттәшлек буенча Уртак Татарстан-Төрекмәнстан эш төркеменең Казанда утырышын уздыру планлаштырыла.

2019 елның 17 июненнән 18енә кадәрге чорда Кытай Халык Республикасына визит планлаштырылган. Харбин шәһәренә (Хэйлунцзян провинциясе) сәфәр кылу күздә тотыла.

2019 елның 20-21 маенда Төркия Республикасына визит ясалачак.

2019 елның 30 маеннан 31енә кадәрге чорда Татарстан Республикасы делегациясе Анголага һәм Сенегалга визит планлаштыра.

2019 елның 3 июнендә Финляндиягә (Циркуляр икътисад буенча дөньякүләм форум) визит планлаштырылган.

2019 елның 9 июнендә Новосибирск өлкәсенә визит планлаштырылган. Визитның төп максаты - Новосибирск шәһәрендә Федераль Сабантуйда катнашу. Бизнес-форум уздыру мәсьәләсе карала.

2019 елның 27 июненнән 28енә кадәр Беларусь Республикасына визит планлаштырылган.

2019 елның 29 июнендә Самара өлкәсенә бару планлаштырыла. Визитның төп максаты - Самара өлкәсенең Камышлы муниципаль районында Россиякүләм сабан туенда катнашу.

Татарстан предприятиеләре вәкилләре чит илләргә һәм төбәкләргә визитлар оештыру буенча үзләренең тәкъдимнәрен ТР Сәнәгать министрлыгына inter.mpt@tatar.ru электрон адресы буенча юллый ала.