Финляндия белән сәүдә-икътисадый һәм фәнни-техник хезмәттәшлекне үстерү

2018 елның 3 декабре, дүшәмбе

Бүген Хельсинкида Татарстан Республикасы һәм Финдляндия Республикасы арасында сәүдә-икъдисадый һәм фәнни-техник хезмәттәшлекне үстерү буенча эш төркеменең Хөкүмәтара икътисадый хезмәттәшлек комиссиясе составындагы уртак 15 нче утырышы булды. Фикер алышу кысаларында гамәлгә ашыруны дәвам иттерү предметы буенча аерым проектларга анализ ясалды. Татарстан һәм Финляндия түбәндәге төрле проектларны гамәлгә ашыруны максатчан дәвам иттерү ниятләре булуын раслады:

- төбәкара хезмәттәшлекне үстерү буенча;

- җил энергетикасын үстерү өлкәсендә хезмәттәшлек буенча;

- Татарстан Республикасы территориясендә күргәзмә чараларында фин компанияләре катнашуын оештыру буенча;

- югары технологияләр һәм сәнәгать, авыл хуҗалыгы, мәгълүмат һәм телекоммуникация технологияләре, сервис һәм консалтинг өлкәсендә дөнья базарларында конкуренциягә сәләтле продукцияне җитештерү өлкәсендә уртак предприятиеләр оештыру һәм уртак проектларны гамәлгә ашыру мөмкинлекләрен өйрәнү буенча.

Татарстанның Хөкүмәте делегациясендә ТР Сәнәгать министрлыгыннан Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Илдар Мингалиев катнашты.