КДЭУ 50 яшьлек юбилеен билгеләп узды

2018 елның 24 сентябре, дүшәмбе

Түгәрәк дата инновацияле технопарк ачылышы белән данлыклы булды, ә студентларны һәм укытучыларны КДЭУ ректоры белән бергә ТР Премьер-министры Алексей Песошин тәбрикләде. Премьер-министр иң югары дәрәҗәдәге барлык бурычларны хәл иткәндә яңа уңышлар теләде һәм 50 еллык эш чорының таң калырлык дата булуы хакында билгеләде. Бу еллар артында йөзләрчә укытучының фидакарь тырышлыгы, дистәләрчә мең чыгарылышның уңышлы тәҗрибә эшчәнлеге ята.

Ярты гасырлык тарихында университет 50 меңнән артык белгеч әзерләп чыгарган. Аларның күбесе хәзерге вакытта илнең энергетика базары объектларында эшли. Ректор сүзләренә караганда, КДЭУ тәмамлап чыгучылар арасында – атаклы галимнәр, гамәлчеләр, Татарстан һәм Россиянең әйдәп баручы предприятиеләре җитәкчеләре, аларның барысы да ил икътисадын үстерүгә зур өлеш кертә.  Алар рәтендә энергетика, төзелеш, ТКХ өлкәсендәге инженерлар, предприятиеләрнең җитәкчеләре: "Миңа кирәкле әйберләрнең барысын да биргән өчен, мин КДЭУ бик рәхмәтлемен. Хәзер мин ТКХ өлкәсендә эшлим һәм югары белем бирү йорты бу өлкәдә ярдәм итә: белгечләр белән дә, яңа проектлар белән дә. Бу шәһәр өчен дә, республика өчен дә бик әһәмиятле", – дип ассызыклады Казан ш. Башкарма комитетының ТКХ комитеты рәисе Искәндәр Гыйниятуллин.

КДЭУ технопаркы – классик типта булмаган яңа фәнни-технологик комплекс, чөнки аңа техник һәм гамәлгә кертү белән берлектә, мәгариф үзәкләре дә керә. Биредә яшьләр өчен бизнес-инкубатор эшли, быел ул "Россия-Кытай яшьләр бизнес-инкубаторы" халыкара проектын тормышка ашыра. Тантаналы чарада шулай ук атаклы укытучылар, кафедра җитәкчеләре һәм Казан дәүләт энергетика университеты галимнәре бүләкләнде. 11 кеше дәүләт бүләкләре һәм мактаулы исемнәр алды.