Халыкара кием-салым федерациясенең ТР генераль сәркатибе Маттейс Криети визиты

2018 елның 28 июне, пәнҗешәмбе

26-29 июньдә Татарстанга Халыкара кием-салым федерациясе генераль сәркатибе Маттейс Криети килде.

International Apparel Federation – Халыкара кием-салым федерациясе, мода һәм кием салым индустриясендә, атаклы барлык брендларны, сәүдә челтәрләрен, фәнни институтларны, җитештерүчеләрне, җиткерүчеләрне һәм дөньяның барлык почмакларыннан җиңел сәнәгать ассоциясен дә кертеп, мәнфәгатьле якларны берләштереп тора.

Татарстан Республикасына булган визитның максаты – IAF әгъзаларының чираттагы утырышын уздыру өчен Казанны эш урыны сыйфатында карау.

Визит кысаларында Татарстан Республикасының җиңел сәнәгать тармагындагы вәкилләре белән очрашулар оештырылды, "Мелита" мех фабрикасының җитештерү урыны һәм сәүдә йорты, Казанның зур сәүдә үзәкләре, атаклы дизайнер – престижлы бренд авторы һәм аңа нигез салучы Катя Борисованың мода йорты каралды. Визит барышында Маттейс Криетига шулай ук Казанның Ипподром күргәзмә мәйданчыкларында республика җитештерүчеләренең, яшь дизайнерларның, "КФУ" ЮББ ФДАМУ һәм "КНИТУ" ЮББ ФДАМУ тәмамлап чыгучыларның эшләнмәләр экспозициясе күрсәтелде, ул IAF әгъзасы булып тора.

Белешмә өчен:

Халыкара кием-салым федерациясе – дөньяда җиңел сәнәгатькә ярдәм күрсәтү буенча иң абруйлы берләшмә булып тора. Федерациягә 50 илдән ассоциация керә, аларның әгъзалары булып 150 меңнән артык җиңел сәнәгать предприятиесе, шулай ук аларга ярдәм күрсәтү, аларның логистикасы, хезмәткәрләрнең культурасын һәм белемен үстерү белән шөгыльләнүче компанияләр, җайланма җитештерүчләр тора.

Федерациянең бурычлары: җитештерү һәм сату өлкәсендә бизнесны берләштерү, җиңел сәнәгать өлкәсендә халыкара багланышта торуны җәелдерү, җиңел сәнәгать тармагында дөньякүләм белемнәрнең төп базасын аккумуляцияләү, монда ук дизайн да, җитештерү дә, дистрибуция, сәүдә итү, технологияләр һәм белем бирү дә керә.