Махсуслаштырылган техника сатып алуга дәүләт ярдәменең яңа механизмы старт алды

2018 елның 1 марты, пәнҗешәмбе

2018 елда авыл хуҗалыгы, юл-төзелеш һәм коммуналь техника, шулай ук азык-төлек һәм эшкәртү сәнәгате өчен җайланмалар сатып алучылар кредит буенча ташламалы шартлардар файдалана алачак.

Авыл хуҗалыгы, юл-төзелеш һәм коммуналь техника, шулай ук азык-төлек һәм эшкәртү сәнәгате өчен җайланмалар сатып алу өчен бирелгән кредитлар буенча төшеп калучы керемнәрне каплау өчен Россия кредит оешмаларына субсидияләр бирүнең тиешле кагыйдәләре (Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2018 елның 17 февралендәге 163 номерлы карары) 2018 елның 2 мартында законлы көченә керә.

Программа шартлары буенча ахыргы кулланучыга авыл хуҗалыгы, төзелеш-юл һәм коммуналь техника, шулай ук азык-төлек һәм эшкәртү сәнәгате өчен җайланма сатып алуга елына 5% процентлы кредит ставкасын күздә тоткан ташламалы шартларда кредитлар бирелергә мөмкин.

2018 елга әлеге дәүләт ярдәме механизмын тормышка ашыру өчен федераль бюджетта 2 млрд сум күләмендә акча каралган.

Ташламалы кредит бирү программасы 2018 елның 1 гыйнварыннан 1 декабренә кадәр 5 елдан артык булмаган чорга сумнарда бирелгән кредитларга кагыла.

Дәүләт ярдәме предприятиеләрдәге җитештерү куәтләрен өстәмә эшкә җигәргә, эш урыннарын сакларга ярдәм итәчәк, шул исәптән катнаш тармакларда да. Шулай ук дәүләт ярдәменең әлеге механизмын тормышка ашыру аркасында барлык дәрәҗә бюджетларга өстәмә акча килү дә тәэмин ителәчәк.