КВЗның “Хезмәт даны” музее 45 еллыгын бәйрәм итте

2017 елның 25 декабре, дүшәмбе

“Казан вертолет заводы” ГАҖнең “Хезмәт даны” музеена нигез салынуга 45 ел тулды. Юбилей чарасына кунаклар һәм завод ветераннарын, шулай ук предприятиенең музей тормышында актив катнашучы хезмәткәрләрен чакырдылар.

“Хезмәт даны” музее  1972 елның декабрендә комсомол оешмасының партия һәм профсоюз комитетлары һәм завод ветераннары тәкъдиме белән оештырыла, шул хактагы боерыкны предприятие директоры Федор Аристов имзалый.  Шуннан бирле музей яшьләрне тәрбияләү һәм вертолетлар төзүне пропагандалау буенча чып-чын базага әверелде. Эшләү чорында анда 80 меңгә якын кеше булып киткән. Кунаклар арасында дәүләт хезмәткәрләре, кораллы көчләр генераллары һәм офицерлары, язучылар һәм артистлар булган.

Хәзер музей экскурсияләр һәм тәкъдим итүләр уздыру өчен заманча җайланмалар белән җиһазландырылган. Музейның төп тарихи фонды цифрлы форматка күчерелгән, предприятие документлары һәм видеохроникасының электрон архивы булдырылган, заводның төп этаплары һәм әһәмиятле вакыйгаларының электрон презентацияләре әзерләнгән.

“Казан вертолет заводы” ГАҖнең “Хезмәт даны” музее Россия авиация предприятиеләре музейлары ассоциациясенә керә. Зур тәрбия эше алып барган һәм авиатөзүчеләрнең хезмәт традицияләрен саклаган өчен, СССР федерация һәм космонавтика бюросы карары белән, музей М.Л. Миль исемендәге медаль белән бүләкләнә. Аннан тыш, КВЗның “Хезмәт даны” музее берничә тапкыр Казанның Киров, Авиатөзелеш, Яңа Савин районнары хакимиятләренең, шулай ук Татарстан Республикасы Милли музееның дипломнары һәм Рәхмәт хатлары белән бүләкләнде.

“КВЗ” ГАҖ матбугат хезмәте материаллары буенча